Áldom azt a napot, amikor úgy határoztam, hogy nekem inzulinpumpa kell. Miért is? Vágjunk bele!
Elsőnek is ahhoz, hogy valakinek inzulinpumpája legyen legalább 1 éve kell diabéteszesnek lenni (ez gyermekeknél, felnőtteknél ez 3 év). Nagyon ingadozó cukorszint esetén javasolják, vagy személyes példámon keresztül én nagyon görcsösödtem a pen -től. Ennek a kihordási ideje 4 év, ha újra pumpát akar valaki akkor az utolsó féléves HbA1c -nek 8,0% alatt kell lennie. A szereléket, tartályt a szakorvos írja fel félévre, melyre gyermekkorban 80% -os támogatás jár. 3 hónap próbaidő jár (teszt), amely idő alatt eldönthetjük, hogy szeretnénk -e folytatni a pumpa használatát.
Ha valakit bővebben érdekel az inzulinpumpa (ennek működése, támogatása, fajtái, árai), akkor ajánlom a http://www.inzulinpumpa.hu/ weboldalát. Itt minden megtalálható amit az inzulinpumpáról szükséges tudni.
Anno, amikor felmerült, hogy lehetek inzulinpumpás elleneztem ezt az ötletet mondván, hogy mindig rajtam lenne egy készülék, zavarna a "zsinór", ami kilóg belőlem, nem tudnék tőle aludni, plusz folyamatosan bennem lenne egy tű? Szóval úgy voltam vele, hogy zavarna mindenben. Aztán megtudtam, hogy van egy 3 hónapos próbaidőszak, ahol kipróbálhatom, megtapasztalhatom, hogy milyen is, ha rajtam van 0-24 -be az inzulinpumpa. Felvetettük az orvosnak, aki támogatta az ötletet (tekintve , hogy nagyon görcsösödtem), és eljött a próba időszaka. Elsőnek furcsa volt és rettentő. Mik is voltak számomra az új információk? Minden. Mindent elölről kellett kezdenem tanulni. Amit eddig adagoltam pennel azt el kellett felejtenem, mert az inzulinpumpa egy teljesen más mechanikán alapul, egy szabadabb világot biztosítva ezzel a cukorbetegeknek.
Elsőnek is, ami nekem új volt, hogy nem kézzel, hanem egy belövővel kell belőni magamba a szereléket. Belövőből van 90° -os, és 45° -os. Mivel én vékony alkatú vagyok, ezért én a 45° belövőt használom, tehát a 90° -os belövővel őszintén szólva nekem 0 tapasztalatom van. A 90° -os inkább azoknak ajánlott, akiken van egy kis "felesleg", vagy zsírpárna, mert akkor nem ferdül el a kanül. Itt láthatunk is egy képet a 45° kanül belövéséről.
A másik dolog az az volt, hogy fel kell tölteni külön egy tartályt inzulinnal, majd azt beletenni a pumpába. A harmadik dolog pedig, hogy az elemre is oda kell figyelni, hogy le ne merüljön olyankor, amikor épp nincs nálam másik elem.
Szóval miután kipróbáltam az inzulinpumpát körülbelül visszatért az az élet, mintha működne a hasnyálmirigyem. Inzulinpumpával többféle bólust tudunk beadni (de erről a fent említett oldalon olvashattok), ezáltal jobban ki tudjuk küszöbölni a bizonyos szénhidrátok felszívódása utáni alacsony, vagy magas cukrot. Van egy alap bázis, amely, mint egy hasnyálmirigy adagolja folyamatosan az inzulint, ezért elég 2-4 naponta cserélnünk a kanült, és nem kell napi 3-5× szurkálnunk magunkat. A legújabb medtronic pumpa már vízálló is, így akár a tengerparton, akár uszodába, strandon nem is muszáj levennünk magunkról, hogy nehogy baja essen, hanem nyugodtan fürödhetünk vele. Sport előtt, és után beállítható a bázis, sokkal könnyebben tudjuk szabályozni azt, hogy ne hipózzunk be sport után. Nincs megszabva, hogy pontosan mikor kell ennem, sokkal szabadabban ehetek. Például, ha megeszek egy sima süteményt, mert megkínáltak vele, akkor szépen kiszámítva a szénhidrátot beütöm és majd ellenőrzöm a cukromat, hogy minden rendben van -e vele.
Őszintén megvallva, mivel 19 éves vagyok, benne vagyok a korban szoktam járni bulizni, és van, hogy elengedem magam, és alkoholizálok (erről majd később még szó esik egy másik bejegyzésben), és egyszerűen pennel nem tudom elképzelni, hogyan tudnám kontrollálni azt, hogy a cukrom ne essen le nagyon, vagy épp ne szálljon el az egekbe.
Nagy előnye még a pumpának a szenzor! Ez egy csodálatos (és sajnos drága) találmány. Őszintén szólva nekem még nem volt hozzá szerencsém, de aki teheti vegyen szenzort, mert akkor nem kell folyamatosan mérni a vércukrot, hanem elég megnézni azt, amit a pumpa éppen mutat. Előre láthatjuk, hogy a cukrunk éppen fel/le mozog és már előre tudunk korrigálni, ami például egy vizsgahelyzetben nagyon jól jöhet.
Ami szerintem még felettébb szórakoztató, hogy (a medtronic legalábbis) gyerekeknek van a pumpára külön matrica, díszítés, lehet hozzá kapni különböző tokokat. A hölgyeknek sem kell megijedni, hisz a pumpát egyszerűen el lehet rejteni a ruha alá (ezt olyan esetre értem, ahol esetleg báli ruhát kell felvenni). A pumpa különböző színekben érhetőek el (kék, lila, rózsaszín, fekete stb.).
Összegezve: Az inzulinpumpa használata szerintem egy olyan "szabadság" érzést ad, mintha nem is lennénk diabéteszesek, és nagyban megkönnyíti a mindennapjainkat. A sport sokkal egyszerűbb vele, akár egy stresszhelyzet okozta magas cukrot is meg tudunk vele előzni, szabadabban ehetünk (persze ésszel, de nincs időhöz kötve az étkezés), és a legjobb dolog, hogy nem kell számolnunk! Az inzulinpumpába elegendő csak a szénhidrátot és a vércukrunkat beütni és az kiszámolja a beütött adatok szerint, hogy ő mennyi inzulint javasolna (ez a bólusvarázsló). Attól sem kell félni, hogy hogyan fog kinézni rajtunk, hisz már úgy néz ki, mint egy okos telefon, szóval elmondhatjuk, hogy nekünk még ilyenünk is van! ;)
A medtronic pumpáján kivűl nem igazán van tapasztalatom más pumpákkal, mert anno nekem azt mondták, meg sok helyen azt olvastam, hogy ez a legmodernebb, és ez tud a legtöbb mindent, így ezért választottam/választottuk ezt. Csak ajánlani tudom a medtronic pumpáját, hiszen egyre jobban fejlesztik.
Az első képen az új úgynevezett MiniMed™ 640G inzulinpumpa - Medtronic, a második képen pedig a régebbit (nekem jelenleg még ez van, de hamarosan váltok), Paradigm® Veo™ - Medtronic. Ezekről a pumpákról használati útmutatót találhatsz a medtronic weboldalán (lejjebb).
MiniMed™ 640G inzulinpumpa - Medtronic
Paradigm® Veo™ - Medtronic
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.